تبلیغات
سرباز صاحب الزمان - نقد سریال The Walking Dead
رهسپاریم با ولایت تا شهادت
من را نمی شناخت کسی اینجا، گم نامم و به نام تو می نازم آسمان غرق خیال است .کجایی آقا؟ در حسرت بهار نشستم نیامدی

سریال The Walking Deadدر 31 اکتبر 2010در امریکا به کارگردانی فرانک دارا بونت ساخته شد

بازیگران: Andrew Lincoln و  Jon Bernthal وSarah Wayne Callies


نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead

بررسی و تحلیل سریال The Walking Dead به کارگردانی Frank Darabont ، امیدواریم مورد توجه قرار گیرد

 

موضوع آخرالزمان به عنوان یک مبحث دینی اعتقادی همواره مورد توجه ی همگان بوده است. آخر زمان را در فرهنگ های مختلف با نام ها و اصطلاحات مختلف می شناسند و به همین تناسب تعریف های متفاوتی هم برای آن ارائه می دهند.
آنچه مسلم است آن است که نباید آخر زمان را با قیامت اشتباه گرفت ، درحالی که عموم مردم فرقی بین آخرالزمان و قیامت قائل نیستند ، اما این دو واژه در لغت داری مفاهیمی جدا از هم می باشند.

آخرالزمان (end time) به معنی دوره ی از زندگی است که با آمدن منجی که مردم منتظر آن بوده اند خاتمه می یابد ، خاتمه ی که خود مقدمه ی برای شروع عصری جدید است . از نظر اسلام فاصله بین نبوت پیامبر تا ظهور آخرین منجی(مهدی موعود (عج)) به نام آخرالزمان شناخته می شود.

نقد انواع فیلم های شیطان پرستیsheytan-parasti.persianblog.ir

در حالی که قیامت یا همان (judgment day) روزی است که مردگان از گور برخاسته و آمده حسابرسی میشوند ، روزی که بنا بر اعتقاد اسلام دیگر حجابی بین خالق و مخلوق وجود ندارد.
سینمای هالیوود به عنوان ارائه دهنده ی مدل صهیونیستی مسیحی از اخرزمان همواره پیشگام در تغذیه افکار عمومی جهان بوده است .

دلیل فراگیر شدن این دست آموزه های هالیوودی از موضوعی به نام آخر الزمان به این خاطر است که در یک نظام اومانیستی عموم مردم از مفاهیم اصیل دینی فاصله گرفته اند فاصله ی که به مرور در ذهن و ایمان انسان غربی خلاء ایجاد کرده است خلاء ی که ادیان و فرهنگ های دارای مفاهیم حقیقی از آخر الزمان بنا به مسائل متعدد پر ان را نکرده اند . خلاء ی که اکنون هایوود با سو استفاده از آن به القای افکار مورد نظر خود دست می زند.

نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead

بدین سان سینمای غرب به ویژه هالیوود توانسته است با سیاه نمایی از آخر الزمان عموم مردم را نسبت به این رویداد بترساند به گونه ی که غرب اکنون توانسته است با این آخرالزمان هراسی ، بسیاری از اهداف سیاسی اقتصادی خود را پیش ببرد.
موضوعات آخر الزمانی همواره مورد توجه ی سینمای غرب برای ساخت آثار سینمایی بوده است که از شاخص ترین این آثار در سینمای بدنه ی هالیوود می توان به آثاری همچون طوفان ((۱۹۳۳ زمانی که زمین از حرکت می ایستد (۱۹۵۱) ، دکتر استرنجلاو (۱۹۶۴) ، ۳ گانه ی بیگانگان ، ۲۰۱۲ و … اشاره کرد. همچین در آثار تلوزیونی آمریکا به ویژه در سال های گذشته شاهد شروع اپیدمی از فیلم های مرتبط با موضوع آخرالزمان هستیم.

نقد انواع فیلم های شیطان پرستیsheytan-parasti.persianblog.ir

که از شاخص ترین این سریال ها ، سریال مرده ی متحرک (The Walking Dead) را می توان نام برد. از این رو در این یادداشت پرداختی داریم به این سریال اما قبل از آن گذری می زنیم بر جایگاه زامبی در مفاهیم آخرالزمانی و آن چیزی که هالیوود و سینمای آمریکا همواره به دنبال القای آن بوده است.

در موضوعات آخرالزمانی ساخت فیلم ها و سریال های مختلف و متنوع با موضوع شیوع بیماری خاص از علاقه های ابدی سینمای امریکا می باشد ، یکی از زیر شاخه های این دست فیلم ها و سریال ها استفاده از مردگان متحرکی است که به صورت خاص آنها را زامبی اتلاق می کنند واژه ی زامبی را در فرهنگ نامه های فارسی به مارخدا ترجمه کرده اند و اصل و ریشه ی آن را واژه و مفهومی سرخپوستان ذکر کرده اند .
زامبی ها را در سینما می توان تجسمی از انسان های حریص هر جامعه دانست که برای تغذیه و اشباع شدن از انسان های دیگر نمی گذرند . انسان های که آن قدر درگیر حرص طمع شده اند که به مردگانی بی روح می ماند .

از خصوصیت این دست افراد آن است که حرص طمع خود را به سرعت در جامعه نهادینه می کنند به گونه ی که انسان بدون طمع و کسی که خواستار زندگی سالم بدون نابودی بقیه باشد عملا در آن جامعه امکان بقا ندارد و این این گونه است که افراد یک جامعه زامبی زده کم کم حل در تمناع ها و خواهش های نفسانی خود می شوند تمناع های که برای ارضای آنها چاره ی جز پا گذاشتن بر انسانیت انسان های دیگر نیست .

نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead

این گونه است که انسان های صالح در اثر لگدمال شدن ارزش هایشان اغوا شده و خود نیز کم کم به جرگه ی زامبی ها یا انسان های تماعی که در زنگی هدفی جز خواهش های نفسانی ندارند می روند. و این است پیام سینمای هالیوود برای اقلیت صالح و سالم یک جامعه که شما نیز دیر یا زود در این سیستم فاسد حل می شوید.

سریال مرده ی متحرک (walking dead) اکنون به عنوان شاخص ترین سریال در حوزه ی آخرالزمان مطرح می باشد سریالی که در بین تمام سریال های تلوزیونی امریکا در حال حاضر به عنوان پر بیننده ترین ها می باشد به طوری که اپیزود هشتم از فصل دوم این سریال توانست است رکورد بیشترین بیینده ی یک اپیزود در تاریخ شبکه های کابلی را بشکند .

داستان سریال مرده ی متحرک مانند بیتشر آثار ساخته شده در این سبک در امریکا مربوط می شود به عده ی نجات یافته از اپیدمی زامبی شدن ،عده ی که هدفشان رسیدن به بهشتی بدون الودگی است . هدفی که برای آن نه مکان مشخصی را می شناسند و نه زمان رسیدن به آن را می دادند ولی همواره امید انها را به جلو هدایت می کند ، امید به رسیدن به رستگاری و خارج شدن از جهنمی که در ان گرفتار شده اند.

نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead

گروه نجات یافته در طول سفر خود برای یافتن بهشت مورد نظر با مسائل و چالش های رو به رو می شوند که گاه آنها را به ادامه ی سفر امیدوار می کند و گاه آنان را از ادامه ی سفر باز می دارد سریال مرده ی متحرک در هر قسمت از خود با بهره گیری از فضاسازی ها و موضوعی که دارد مالفه های مختلفی را از اخر زمان طبیعی و اخر زمان دینی را بررسی و به چالش می کشد .

نگاهی به شخصیت ها :

سریال مرده ی متحرک (The Walking Dead) گروهی از افراد نجات یافته را به تصویر می کشد که تحت رهبری فردی از درون گروه به بقاء خود ادامه می دهد. این سریال هم به مانند بسیاری از سریال های هالیوود در درون خود دارای شخصیتی مسن و آرامش بخش گروه است. همچنین بخش قابل توجه ی از سریال را روابط عاطفی و مخصوصا غیر اخلاقی نامتعارف جلو می برد.

نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead

Andrew lincoln: بازیگر نقش ریک در سریال ، ریک را می توان همان برگزیده و نجات دهنده ی دانست که با رهبری انسان ها در آخرزمان به آنها بشارت بهشتی عاری از گناه و سرشار از پاکی را می دهد. نقش ریک در طول داستان به عنوان هدایت کننده به سمت آینده ی روشن تر معرفی می شود. آینده ی که حتی خود ریک هم نسبت به آن تردید دارد.نقد انواع فیلم های شیطان پرستیsheytan-parasti.persianblog.ir

نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead

Jon Bernthal : بازیگر نقش شان در فیلم ، شخصیتی که در ابتدا به اشتباه به بیراهه کشیده می شود ولی در ادامه ی داستان با علم به اشتباه بودن رفتارهایش همچنان راه غلط را در پیش می گیرد. شان را می توان مرز میان انسان بودن و زامبی شدن دانست ، شخصیتی طماع و حریص که چشم طمع به همسر دوست خود نیز دارد. کاراکتری منفی که حس نفرت را در بیننده بر می انگیزد حسی که بعضا قوی تر از حس نفرت به زامبی ها می باشد.

نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead

 Sarah wayne callies: بازیگر نقش لری در سریال مرده ی متحرک شخصی که بیشتر معروفیت خود را مدیون بازی در سریال فرار از زندان می باشد. لری که در سریال همسر ریک می باشد به عنوان خانمی باردار نماد امید به آینده ی روشن است .

نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead

Lourie holden : وی در خانواده ی هنرمند بزرگ شده است و تاکنون همکاری های متعددی را با فرانک دارابونت کارگردان سریال مرده ی متحرک داشته است ، در سریال مرده ی متحرک بازیگری در نقش اندرا را بر عهده دارد.

در سریال مرده ی متحرک این شخصیت مرز بین امید داشتن به آینده و ناامیدی از آینده می باشد شخصی که توسط دریل پیر گروه از ناامیدی به سمت امید هدایت می شود.
با دقت در این شخصیت می توان دریافت که امید تنها فاکتری است که افراد را ملزم به بقا در جامعی گرفتار در ناهنجاری ها می کند و انسان امیدوار به آینده با تلاش خود ضمن باقی ماندن در گروه انسان های سالم می تواند نقش ماثری در بقاء جامعه ی سالمی که در آن زندگی می کند نیز داشته باشد.

نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead

Jeffrey DeMunn : بازیگر ثابت اکثر فیلم های فرانک دارابونت که در این سریال در نقش دریل ظاهر شده است. دریل ریش سفید گروه و دانای کل در جمع است شخصیتی که همواره مراقب نقاط اآسیب پذیر گروه می باشد و همواره تلاش می کند گروه را از انحراف و انحتاط نجات دهد.

نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead

Steven Yeun : بازیگر کره ی اصل سریال که در نقش گلن ظاهر شده است. گلن را می توان سرباز خط مقدم گروه دانست شخصی که در خطرناک ترین شرایط برای گروه نقش عامل و سرباز را دارد نقشی که بدون آن هرچند گروه دارای رهبر نیز باشد ولی خیلی زود نابود می شود.

نکته قابل توجه در مورد این کاراکتر آن است که همواره در جوامع غربی افراد با نژاد های غیر آنگلوساکسونی به عنوان سربازانی به خدمت گرفته می شوند که در خطرناک ترین مواقع با گذشت از جان خود گروه را حفظ کنند.

نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead نقدی جذاب بر سریال The Walking Dead

مولف اثر :

Frank Darabont : فرانک دارابونت به عنوانی نویسنده و کارگردان این اثر موفق سینمای یکی از مهم ترین عواملی بوده است که این سریال را در زمینه های مختلف به خصوص جذب مخاطب یکه تاز کرده است.

سریال مرده ی متحرک که اولین تجربه ی فرانک دارابونت در زمینه ی کارگردانی و نویسندگی اثار تلوزیونی می باشد وی را وارد فاز جدید از فعالیت های هنری خود کرده است. پیش تر در ایران این کارگردان بزرگ سینما را با اثاری همچون رستگاری از شاشون (برترین فیلم تاریخ سینما در رتبه بندی imdb( و فیلم مسیر سبز که روایت کننده ی داستان مسیحی امروزی و در بند است می شناختیم.

طراحی و کدنویسی : ثامن تم
Template By : Samentheme.ir