تبلیغات
سرباز صاحب الزمان - فیلم موهن توهین به پیامبر اکرم
رهسپاریم با ولایت تا شهادت
من را نمی شناخت کسی اینجا، گم نامم و به نام تو می نازم آسمان غرق خیال است .کجایی آقا؟ در حسرت بهار نشستم نیامدی

توهین پیامبر اکرم(ص) طی روزهای اخیر موج بزرگی از خشم و نفرت مسلمانان را برانگیخته است. تولید فیلم توهین‌آمیز نسبت به پیامبر اکرم(ص) توسط یک یهودی اسرائیلی در ایالات متحده، جلوه‌ی جدید دیگری از هتک حرمت ساحت  پیامبر خدا(ص) بوده است که نگرانی‌هایی را درپی داشته است. خوشبختانه در شرایط کنونی و در جهان شاهد گسترش دین مبین اسلام هستیم.


 

توهین‌ به ادیان الهی و مقدسات این ادیان گرچه جزو مسائلی است که در قوانین بین‌المللی منع شده است و با مرتکبان برخورد می‌شود اما این عمل غیرقانونی و اخلاقی در مورد دین اسلام از گستردگی بیشتری برخوردار است.

موهن

 

کارشناسان امر با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد چند عامل می تواند منشأ این هجمه‌ها و توهین‌ها به مقدسات اسلامی به ویژه به قرآن کریم و ساحت مقدس حضرت پیامبر(ص) باشد که یک دلیل این است که اسلام دین رحمت و رأفت است و این را قدرت‌های جهانی به ویژه صهیونیست‌ها برنمی‌تابند. وقتی این فرهنگ در عالم گسترش پیدا می کند گرایش عالم را به اسلام می‌بینند.

نکته دیگر این است که در افکار جامعه بشری معلوم شده که چه کسانی اوضاع دنیا را برهم می ریزند. اینها به خاطر اینکه فرافکنی بکنند با این توهین‌ها چهره اسلام را تخریب می کنند.


با توجه به مسائل مطرح شده اینکه کشورهای اسلامی باید به لحاظ حقوقی چه موضعی اتخاذ کنند و چگونه می‌توان این جرم بزرگ را پیگیری کرد و با مرتکبان برخورد نمود موضوعی است که عباس برزگر ـ وکیل دادگستری ـ به آن پاسخ داده است.

او بر این باور است که موضوع باید از سوی کشورهای اسلامی در اجلاس نیویورک پیگیری شود و با مجرمان برخوردی قاطع صورت گیرد.

در زمینه اینکه به لحاظ قضایی و حقوقی با جرم توهین به مذاهب گوناگون چگونه باید برخورد کرد و آیا چنین اقدامی نقض حقوق بشر محسوب می‌شود یا خیر پای سخنان این وکیل دادگستری نشسته‌ایم.

با توجه به توهین اخیری که علیه ساحت مقدس پیامبر عظیم‌الشان اسلام صورت گرفته است، بهترین راه برای پیگیری قضایی موضوع توسط کشورهای اسلامی در این راستا چیست؟

 در این زمینه و درباره جرایمی که دولتها مرتکب آن می‌شوند اگر احراز شود که  جرم مرتکب شده از سوی کشورها صورت گرفته یا با برنامه‌ریزی آنها بوده است قابل شکایت در دادگاه بین‌المللی لاهه است اما اگر مربوط به اشخاص باشد براساس قانونی که در کشورشان حاکم است و براساس آن مواردی جرم قلمداد شده، در همان چارچوب قابل پیگرد است مگر اینکه کشوری که جرم علیه آن حادث شده قرارداد استرداد مجرمین را امضا کرده باشد که آن زمان می‌توان موضوع را پیگیری قضایی و حقوقی کرد.

توهین به انبیا، مقدسات و بشر نقض رعایت حقوق بشر بوده و از نظر قواعد بین‌المللی، جرم است. براساس منشور حقوق بشر توهین‌ به افراد مختلف جرم است چه رسد به انبیا. هیچ کس حق ندارد ادیان به رسمت شناخته شده دنیا را مورد اهات قرار دهد. حتی بر اساس قوانین، پیروان ادیان نیز باید مورد احترام قرار گیرند

با توجه به حادثه و جرم رخ داده فعلی، آیا این اقدام نقض حقوق بشر است؟

توهین به انبیا، مقدسات و بشر نقض رعایت حقوق بشر بوده و از نظر قواعد بین‌المللی، جرم است. براساس منشور حقوق بشر توهین‌ به افراد مختلف جرم است چه رسد به انبیا. هیچ کس حق ندارد ادیان به رسمت شناخته شده دنیا را مورد اهانت قرار دهد. حتی بر اساس قوانین، پیروان ادیان نیز باید مورد احترام قرار گیرند.

در سطح بین‌الملل چنین اقدامی چگونه ارزیابی می‌شود؟

موضوع صلح، یکی از اهداف اصلی تشکیل سازمان ملل بوده است و هر اقدامی که به صلح جهانی بین کشورها لطمه بزند جرم است و باید با آن برخورد مناسب صورت گیرد. درباره فیلم موهن ساخته شده، کشور آمریکا مسوول برخورد و پیگیری است و عدم برخورد و ادامه این اعمال خلاف اخلاق و انسانیت موجب تنش‌هایی در دنیا خواهد شد.

در حال حاضر یک میلیارد مسلمان دنیا نسبت به این فیلم واکنش دارند و عدم برخورد به موقع با عوامل آن به صلح جهانی لطمه وارد می‌کند. این موضوع از طریق نهادهای قانونی و بین‌االمللی باید مورد توجه قرار گیرد و شخص مرتکب، مجرم است و جرمش هم جرمی سنگین است

 

. کسی یا کسانی که مرتکب این اعمال شدند یا افرادی که ان را تبلیغ کنند باید مورد تعقیب و پیگیری قانونی قرار گیرند.

 
 

مراجع قضایی کشورهای اسلامی چگونه باید موضوع را پیگیری کنند؟

 در حال حاضر کشورهای اسلامی دارای نهادهای بین‌المللی اسلامی هستند و از آن طریق شاید بتوان موضوع را پیگیری کرد اما بهترین راهکار این است که

 

 در اجلاس سازمان ملل موضوع محکوم و متنی در تقبیح این فیلم تهیه و امضا و همانجا موضوع پیگیری شود.

 

در پایان....

لازم به یادآوری است احترام به حقوق بشر در تمام کشورهای جهان به رسمیت شناخته شده و در خود سازمان ملل هم رعایت حقوق بشر و حقوق انسانها از مسائل اساسی اعلامیه حقوق بشر محسوب شده است مخصوصا توهین به انبیا که از حساسیت بالایی برخوردار است .

بی‌شک طراحان چنین فتنه‌هایی دنبال ایجاد تنش بین ادیان هستند همانطور که جنگ‌های صلیبی را ایجاد کردند و با این اقدام می‌خواهند ایجاد تنش کنند.

طراحی و کدنویسی : ثامن تم
Template By : Samentheme.ir